Decydując się na kupno nieruchomości, można skorzystać z ofert rynku pierwotnego lub wtórnego. Oba źródła mają zarówno wady jak i zalety. Wybór domu lub mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z kupnem nieruchomości, która est w planach lub budowie. Decyzję podejmuje się więc na podstawie wizualizacji lub projektów. Można mieć przy tym gwarancję wysokiego, nowoczesnego standardu budowli, warto jednak zwracać uwagę na jej lokalizację. Rynek pierwotny to zazwyczaj nowe budownictwo na obrzeżach miast.

Rynek wtórny dysponuje zazwyczaj starszymi nieruchomościami, takimi jak kamienice czy bloki, choć zdarzają się tu również domy czy mieszkania użytkowane wcześniej na rynku pierwotnym. Zaletą rynku wtórnego jest łatwość oceny stanu danej nieruchomości i jej statusu prawnego. Wystarczy dany dom lub mieszkanie obejrzeć i sprawdzić jego księgę wieczystą.

Wielu z nas pewnego dnia spotka się z sytuacją, gdy pomyśli o zakupie działki i zbudowaniu swojego własnego domu. Często zdarza się, że w takich sytuacjach, podstawowym materiałem jest cegła. Są jednak ludzie, którzy decydują się na budowę domu z drewna. Czy jest on zarówno trwały i odpowiedni jak ten z cegły? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej.