Niestety porównanie kantorów nie jest wcale takie łatwe. W Polsce jest ponad trzydzieści kantorów internetowych i porównanie ich ze sobą jest praktycznie niewykonalne dla jednej osoby. Kursy walut zmieniają się bowiem tak szybko, że nawet jeżeli je spiszemy najszybciej jak potrafimy, to i tak nie możemy być pewni, że już w tym momencie rynek się nie odmienił. Bowiem nawet w bardzo krótkim czasie kursy mogą się zmienić o kilka gorszy, a więc o podobną różnicę jaka występuje pomiędzy różnymi kantorami. Dlatego chyba najlepiej skorzystać z forów, rankingów, czy porównywarek kantorów internetowych.

Niewątpliwie, w tym momencie najlepszą z nich jest ranking kantorów internetowych strefawalut.pl, który jako jedyny pokazuje aktualne kursy walut ze stron kantorów internetowych. Strefawalut.pl opisuje również każdy z kantorów szczegółowo w tzw. wizytówkach gdzie autorzy strony przyglądają się takim rzeczom jak: czy kantor stosuje jakieś niekorzystne zapisy w regulaminie, czy kurs na stronie kantoru obowiązuje dla każdej kwoty, w jakich bankach kantor ma konto oraz jakie ma oferty dodatkowe (np. karta walutowa do płatności w internecie lub tanie przelewy do kontrahentów zagranicznych).

W szczególności interesujące wydają się zapisy spotykane w umowach w kantorach. Co ciekawe niektóre kantory mają nawet zapisy niezgodne z prawem, np. grożąc klientowi karą za np. nieterminową wpłatę, przy czym klient nie ma adekwatnej możliwości skorzystania z kary, np. kiedy kantor się opóźni w przelewem. W przypadku konsumentów wszystkie zapisy o karach, które nie występują adekwatnie po obu stronach umowy są sprzeczne z prawem. Kantory internetowe stosują też inne nieczyste zagrania, np. nie informując od jakiej kwoty jest liczony kurs wymiany. E-kantory zasłaniają się wtedy stwierdzeniami typu: „kursy walut nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i mogą być interpretowane wyłącznie jako informacja”. Zgodnie z § 2. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 września 2004r. „kantor powinien przedstawić wykaz skupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych oraz aktualne ceny (kursy) ich kupna i sprzedaży”. Oznacza to, iż również w tym wypadku, kantory które stosują takie zagrywki łamią prawo.

Niewątpliwie temat kantorów internetowych będzie się jeszcze pojawiał, gdyż jest to temat na fali. Z punktu widzenia całego kredytu wymieniając w nich walutę można zaoszczędzić całkiem sporo. Dlatego informacje te są szczególnie przydatne i na pewno zainteresują wiele osób. Osoby zainteresowanym szczegółowo tym tematem zapraszam na strefawalut.pl, stronę na której oparłem ten artykuł i z której całkiem dużo się dowiedziałem.