W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się szamba ekologiczne, dzięki którym praktycznie całkowicie można zmniejszyć koszty usuwania nieczystości z naszych posesji.Wszystko dzięki temu, że zostały zaprojektowane w ten sposób, iż usuwamy zbierający się w nich osad praktycznie raz na dwa lata.

Koszt całej instalacji dla 4 osobowej rodziny powinien się zamknąć w okolicy kilku tysięcy złotych.
Według mnie szamba ekologiczne to wspaniałe rozwiązanie dla gospodarstw domowych, które chcą zmniejszyć koszty w postaci rachunków za wywóz nieczystości. Cała instalacja opiera się na pojemnym zbiorniku, który dzięki zainstalowanym specjalnym filtrom skuteczni oczyści dopływającą z naszego domu brudną wodę. Następnie oczyszczona woda zostanie rozprowadzona po naszej działce specjalnie opracowanym systemem rur.
Wybierając lokalizację dla naszego szamba powinniśmy wybierać takie miejsce oddalone przynajmniej kilka metrów od granicy naszej działki, drzew oraz studni. Dodatkowo musimy mieć możliwość instalacji rur rozprowadzających oczyszczoną wodę, ich długość wynosi zwykle około 25 metrów. Według mnie nie powinniśmy również instalować tego rodzaju szamb na podmokłych terenach.
Według mnie, każdy kto tylko ma możliwość powinien zainwestować w ekologiczne szambo. Ponieważ jest to inwestycja, która nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, ale również wpłynie korzystnie na środowisko naturalne w naszej okolicy.